Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, czyli inaczej kawia domowa, stała się lubianym zwierzęciem domowym. Z uwagi na swoje małe rozmiary może być świetną opcją dla tych, dla których niemożliwe jest przygarnięcie psa lub kota. Świnka morska nie ma wygórowanych wymagań, w kwestii żywienia – jest zwierzęciem roślinożernym, przede wszystkim sianem. Pokarm świnki morskiej powinno się wzbogacać warzywami i owocami, jak na przykład pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Musimy zagwarantować zwierzątku stały dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Klatka dla świnki morskiej.

Śwince morskiej możemy kupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą dostaniemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi mieć dużej wysokości, ponieważ świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego ważna jest powierzchnia dna klatki. Spód klatki zwykle jest zrobiony z plastiku, a pręty z metalu. Minimalnym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy kupić klatkę większą, w szczególności gdy planujemy trzymać w niej więcej zwierząt.Ważnym jest, aby pręty w klatce nie były położone w dużych odległościach, gdyż grozi to utknięciem świnki morskiej między nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się pokryć ściółką i\oraz zakupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miseczkę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Zazwyczaj podłożem klatki dla gryzoni mogą być trociny lub granulat. Trociny są tanie i dobrze sprawdzają się jako podłoże klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wysypują się z klatki. Alternatywą może być granulat, który wykazuje się dobrą chłonnością, ale jest znacznie twardawy w porównaniu do trocin. Ponadto są dostępne maty dla gryzoni, dzięki którym nietrudno utrzymać porządek w klatce, natomiast ich wadą jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie uwielbiają.

Wyposażenie klatki dla świnki morskiej.

Żeby uprzyjemnić klatkę naszej świnki morskiej należy umieścić w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, gdyż będzie mieć kryjówkę, do której może udać się na odpoczynek albo odstresować się, gdy pierwszy raz przyniesiemy ją do domu.

karma dla kota https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html